רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

מטופלי שיניים שנגרם להם נזק במהלך או כתוצאה מטיפול שיניים, או מטופלים שסבורים כי בוצע בהם טיפול כושל מעוניינים לדעת היא האם קיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית.

קיימים מספר מצבים שכיחים שבגינם מוגשות תביעות רשלנות רפואית ברפואת שיניים:

  • עקירות לקויות של שיניים וסיבוכים שנגרמים כתוצאה מהן;
  • ביצוע לקוי של שתלים, מבנים, כתרים, גשרים ותותבות;
  • טיפולי שורש לקויים;
  • חוסר מומחיות ומקצועיות;
  • שימוש בחומרי הרדמה במינון שגוי מבלי לוודא רגישות והיסטוריה של המטופל;
  • חוסר ביצוע נדרש של בדיקות לפני מתן הטיפול הרפואי;
  • ביצוע מהלך ניתוחי-כירורגי מבלי ליידע את המטופל בתופעות לוואי ו/או בחלופות.

חשוב לדעת כי הליך משפטי מסוג זה הינו מורכב ועשוי לקחת זמן ארוך. במאמר זה נפרט את השלבים בדרך להגשת תביעה ולאחריה. לפיכך, בכל מקרה בו נגרם נזק ואתם מעוניינים לדעת האם קמה לכם עילת תביעה כנגד הרופא מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית.

בשלב הראשון עוה"ד ידאג לתחקר אתכם היטב אודות כל התנהלות מול רופא השיניים והמוסד הרפואי שבו בוצע הטיפול בכדי לגבש מסקנה האם המקרה ראוי לבדיקה מעמיקה והיוועצות עם מומחה רפואי.

באם הוחלט בתום התחקור לבדוק את הנושא לעומק, יפעל עוה"ד לאסוף כל חומר הרפואי הרלבנטי לטיפול הרפואי אותו מבקשים לבדוק, כולל צילומי הדמיה, שנערכו במרפאה או מחוצה לה. בנוסף ידאג עוה"ד.

בשלב הבא יעיין עוה"ד וילמד היטב את החומר הרפואי ע"מ להחליט באילו אירועים או נושאים להתמקד ומיהו המומחה הראוי להיוועץ בו בשאלה האם הטיפול אכן היה רשלני אם לאו והאם יש קשר סיבתי בין הטיפול וההתרשלות לנזק.

בנוסף יבדוק עוה"ד מהי חומרת והיקף הנזק, לטווח הקרוב ולטווח הרחוק, שנגרם למטופל ע"מ לשקול את נושא הכדאיות הכלכלית בהגשת התביעה.

בשלב הבא יפנה עוה"ד את הלקוח, המטופל, למומחה לרפואת שיניים בכדי שיבדוק את נאותות הטיפול הרפואי ויקבע האם התרשל הרופא בטיפול. כמו כן על המומחה לבחון האם קיים קשר סיבתי בין ההתרשלות של הרופא לבין הנזק שנגרם למטופל.

חשוב לדעת כי על פי תקנות סדר הדין האזרחי כל טענה שברפואה, דהיינו כמעט כל טענה בעילה של רשלנות רפואית, כולל רשלנות בטיפול שיניים, חייבת להיות מגובה בחוות דעת של מומחה רפואי באותו התחום. אין די בכך שהטענות ייכתבו בכתב התביעה אלא חייבים שרופא שיניים מומחה יקבע בחוות דעת ערוכה כדין כי הרופא המטפל התרשל בטיפול השיניים שהעניק למטופל שאת עניינו הוא בודק.

כמו בתחומי רפואה אחרים, לעתים קיים קושי למצוא מומחה מהשורה הראשונה שיהיה מוכן לבדוק מקרה נתון, ליתן חוו"ד ולהעיד בבית משפט נגד עמיתו למקצוע, אך במרבית המקרים ניתן בסופו של דבר למצוא את המומחה המתאים. במקרים נדירים אף פונים למומחים מחו"ל לצורך קבלת חוו"ד רפואית. ככלל, חוות דעת בתחום הרשלנות הרפואית יקרות בהרבה מחוות דעת "רגילות", אלו הקובעות רק את נכותו ומגבלותיו של הנבדק.

רק לאחר ביצוע כל הפעולות שפורטו אפשר לגשת להכנת כתב התביעה אותה יש להגיש לבית המשפט המתאים (הסמכות נקבעת עפ"י סכום התביעה). בכתב התביעה יפורט כל הטענות העובדתיות, הרפואיות, כפי שעולות מן המסמכים הרפואיים ומחוות דעת המומחה והטענות המשפטיות.

בדרך כלל הנתבעים הם רופא השיניים שביצע את הטיפול ולעתים גם המוסד הרפואי שבו הוא עבד. לאחר הגשת כתב התביעה על הנתבע או הנתבעים להגיש כתב הגנה מטעמם ובשלב מאוחר יותר גם חוות דעת רפואית שתגבה את טענותיהם שברפואה, חוות דעת שכל תכליתה נסיון לסתור את טענות המומחה מטעם התביעה. לאחר הגשת כתב ההגנה מתקיימים "הליכי ביניים", גילוי מסמכים במסגרתו כל צד יידרש לגלות לצד השני את המסמכים והחומרים שנמצאים ברשותו וכן תצהיר מענה לשאלון ששולח כל צד למשנהו.

עם תום הליכי הביניים יחל שלב ההוכחות במשפט במסגרתו יעידו וייחקרו הצדדים הרלבנטיים על המקרה נשוא התביעה, בהתאם לתצהירי עדות ראשית שהוגשו ע"י הצדדים. השלב הבא הוא סיכומי הטענות מטעם הצדדים ולאחר מכן יינתן פסק הדין. גובה הפיצויים נקבע לפי חומרת הנזק שנגרם כתוצאה מהטיפול הרשלני – הן נזק גופני והן נזק נפשי – ועשוי להגיע אף למאות אלפי שקלים.

יש לציין כי מרבית התביעות בעילה של רשלנות רפואית בטיפול השיניים מסתיימות בפשרות, בין אם במו"מ ישיר בין הצדדים, בין אם במסגרת הליך גישור או בהליך הקרוי תחשיבי נזק, בו מגישים הצדדים את טענותיהם לשופט אשר מציע סכום לפשרה. כל ההליכים לפשרה כאמור מתקיימים כמובן מבלי לקיים את שלב ההוכחות בו מופיעים העדים והמומחים בבית המשפט. כיום הליך הגישור תופס תאוצה והפך מאד מקובל לצורך פתרון סכסוכים מחוץ לבית המשפט בדרך של הדברות ישירה ובהסכמת הצדדים, באמצעות גורם מתווך הקרוי מגשר. הגישור מקצר את ההליך המשפטי ופעמים רבות מסתיים בפשרה.

בנושא טיפולי שיניים קיים הליך נוסף מאד מקובל בו נעשה שימוש רב – בוררות במסגרת הסתדרות רופאי השיניים. זהו הליך בוררות לכל דבר ועניין. הסכומים הנפסקים במסגרת זו נמוכים מאלו שהיו מושגים בבית משפט לו זכה המטופל בתביעה, אך יתרונם הגדול על פני הליך בבית משפט הוא בכך שההליך פשוט ומהיר יותר.