פורום שאלות ותשובות

בעמוד זה תוכלו לשאול את צוות המומחים שאלות דרך הפייסבוק או דרך פורום השאלות והתשובות.

» למעבר אל פורום שאלות ותשובות לחץ כאן

» לשליחת שאלה לאתר באמצעות הפייסבוק לחץ כאן

שאלות נפוצות

המליצו לי על ניתוחי חניכיים בכל הפה מה לעשות?

ניתוח חניכיים חייב להיות האופציה האחרונה, לאחר שמוצו כל האפשרויות האחרות (טיפול שיננית יסודי מאוד, הקצעות שורשים בהרדמה מקומית, צחצוח נכון, שימוש בעזרי ניקוי ועוד). חשוב לציין, שמטופל שאינו מאוד קפדן בשמירה על הגיינת השיניים והחניכיים, ימצא את עצמו במקרים רבים אחרי ניתוח החניכיים במצב רע יותר ממה שהתחיל בו . אין לשכוח שבסך הכל זהו טיפול כירורגי הדורש זמן ריפוי משמעותי (6 שבועות). חשוב לשקול טוב מאוד האם לגשת לניתוח חניכיים, שיכול להיות מאוד יעיל, אך כפי שאמרתי – חייב להתאים למטופל הספציפי.

מה הקשר בין עישון למחלות חניכיים?

נמצא בכל המחקרים, עישון מאיץ את מחלת החניכיים ואת אובדן השיניים באופן משמעותי. עישון פוגם משמעותית גם בקליטת שתלים והישארותם. העישון פוגם באספקת הדם בכלי הדם הקטנים ומוריד את התנגודת החיסונית, זהו מצע מצויין להתקדמות מחלת חניכיים, ראו הוזהרתם.

האם יש דרך להסיר כתרים משתלים בהם בורג המבנה השתחרר ללא הרס הכתרים

השאלה מתחום השיקום ולא מתחום הפריודונטיה, עדיין, אני מניח שמנסים להסיר ללא נזק לכתרים עד שמחליטים שזה לא עובד ואז אכן אין ברירה אלא לחתוך את הכתרים על מנת להשיג גישה לבורג המשוחרר.

פריודונטיטיס בשני מוקדים. האם ניתן לטפל במוקד אחד ,לבצע השתלת עצם ולאחר מכן שתלים ורק לאחר מכן לבצע עקירות במוקד השני. (צד שני של הפה).המומחה שאצלו אני מטופלת טוען שראשית יש לעקור את כל השיניים הפגועות בפה ורק לאחר מכן להתחיל בשיקום העצם. אני מעדיפה לטפל בל איזור בנפרד.

קיימות גישות שונות לטיפול. קביעת סדר הטיפול נקבעת בדו שיח בין המטפל למטופל. אני מציע שתדברי עם הרופא המטפל בך, תבררי איתו עד הסוף מדוע הוא חושב את מה שהוא חושב, הסבירי לו את שיקולייך, וביחד תמצאו את דרך הטיפול הנכונה עבורך. בהצלחה.

שלום. אני בת 57. לפני 9 שנים עברתי טיפול ועשו לי 8 שתלים בלסת התחתונה בצפיפות. מאז היו לי המון בעיות בחניכיים עד שהגעתי למצב שכל 7 השתלים נפלו החודש. נשארתי עם שתל אחד. מבקור אצל רופאים הסתבר לי שיש לי ניגה מאוד חריפה בחניכיים (אין לי גובה בחניכיים) ולא ניתן לעשות שתלים חדשים. לא יודעת מה לעשות , לא בטוחה שאסתדר עם פלטה

כעיקרון ניתן היום להתמודד כמעט עם כל מצב של חסר עצם, כל עוד מדובר באדם בריא. יש לבדוק מדוע איבדת את כל השתלים במספר שנים לפני שניגשים לתכנן שתלים מחדש. כדאי להתייעץ עם מומחה לרפואת חניכיים ולשמוע מספר דעות/גישות.

האם קיימת בתחום טכניקה בה מוחדר השתל ורק לאחר כמה שבועות הוספת עצם? זה מה שרופא השיניים שלי עשה , זה הכניס אותי לחוסר ביטחון מסוים היות ועל פי מה שידוע לי מאחרים ומקריאה לא נתקלתי בטכניקה כזאת? אני דואגת ואשמח למידע מתאים . תודה, בברכה, שרי ההמן

שרי שלום, אני גם כן לא מכיר טקטיקת טיפול כזאת. אני ממליץ להתייעץ עם רופא חניכיים מומחה. בהצלחה.

האם אפשרי לבצע יישור שיניים לאחר ניתוח חניכיים בעקבות מחלת חניכיים?

שלום תום! אם לאחר ניתוח החניכיים הרקמות בפה בריאות, ללא כיסים עמוקים וללא דלקת, בהחלט ניתן לבצע טיפול אורטודונטי. חשוב להדגיש שבמהלכו יש להקפיד הקפדה יתרה על היגיינת הפה ועל ביקור תדיר אצל שיננית. את האישור להתחלת טיפול אורטודונטי יש לקבל מרופא החניכיים המטפל. בהצלחה.

שלום, הילד שלי בן 12 ונמצא בטיפול אורטודנטי כשמונה חודשים. היתה דלקת חניכיים החניכיים היו נפוחות מאוד היום אין כבר דלקת אבל החניכיים נשארו נפוחים ועלו על השינים בבדיקה שעבר הוצע לעצור את הטיפול האורטודנטי ולקבע עד אשר יעבור ניתוח גי'נגבקטומי השאלה שלי האם תהליך זה לא יחליש את אחזית השיניים האם לתהליך זה יכולה להיות השפעה שלילית על חוזק השינים או החניכיים או סיבוך כל שהוא כיוון שהוא עדין בטיפול אורטודנטי להזזת השיניים מבקשת לציין ששני השיניים הקדמיות שלו עברו השלמה גדולה מאוד עקב שבירתם וכותרת השינים שלהם חשופה. אני מבקשת לדעת האם אנחנו עושים את הדבר הנכון תודה רבה חני

שלום חני, הגדלה של החניכיים אצל ילדים שעוברים טיפול אורטודונטי, כשהם בריאים ולא נוטלים תרופות, נגרמת בראש ובראשונה מגרוי של רובד חיידקי שמצטבר בקלות רבה ולא מוסר בצורה יעילה מהשיניים ומהמכשור שמודבק עליהם. הסרת רקמת החניכיים העודפת, מה שקראת ג'ינג'יבקטומי, יכולה להחזיר את מתאר החניכיים למקומם הנכון, אבל אם לא יהיה שיפור ברמת הצחצוח והנקיון באזור, החניכיים עלולים לחזור ולצמוח, כלומר יש לטפל בגורם הבעייה ולא רק בתוצאתה. בכל מקרה פעולת הסרת הרקמה העודפת כאשר מבוצעת בצורה מיומנת אינה פוגעת באחיזה או "בחוזק" של השיניים. לסיכום, המלצתי היא לבצע את הפרוצדורה הנ"ל, אבל ללמד את הילד לצחצח בצורה טובה וללכת לניקוי מקצועי – שיננית בתדירות גבוהה במהלך הטיפול האורטודונטי.

שלום לכם.. אני בת 27 סובלת מבעיה רצינית וחמורה בחניכיים, רופאי שיניים המליצו לי על טיפול הקצעת שורשים אבל על ידיהם ולא על ידי שיננית או מומחי חניכיים, האם זה אפשרי שכל רופא שיניים יכול לעשות את ההקצעת שורשים? גם כל רופא עושה תוכנית עבודה שונה עם מחיר שונה.מה עלי לעשות?? תודה רבה

שלום, רופא השיניים המיומן ביותר בביצוע הקצעות שורשים הוא מומחה החניכיים – הפריודונט, פשוט משום שהוא עבר הכשרה ממושכת לבצע את הטיפול הנ"ל ועושה אותו הרבה. עדיין גם רופאים כלליים יכולים לבצע את הטיפול. לגבי תמחור הטיפולים, כל רופא מתמחר את הטיפול על פי שיקוליו וכישוריו. אני ממליץ לבחור לטפל אצל רופא שאיתו את מרגישה בנוח, וששכנע אותך שיבצע את הטיפול בצורה המקצועית והטובה ביותר. המחיר הוא לא השיקול הבלעדי ובטח לא העיקרי בבחירת רופא. בהצלחה!

שלום, זה פעם שלישית שמיבנה על שתל מתנדנד,כאילו שהברגים משוחררים מה ניתן לעשות שהמצב לא יחזור

לרוב שחרור של בורג המבנה, בהנחה שהבורג חוזק בחוזק הנדרש, מעיד על כוחות חזקים לא תפקודיים על השתל, או שהכתר על השתל אינו מאוזן סגרית, או שהמיקום של בכתר אינו מיטבי, או שהמטופל מפעיל כוחות שאינם פונקציונאליים על השתל, כלומר כוחות שאינם כוחות לעיסה אלא תוצאה של הרגלים או חריקת שיניים. כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.

הקצעת שורשים - האם נעשית עי רופא או שיננית?

שלום רביד, לרוב הקצעת שורשים מבוצעת ע"י רופא החניכיים, שהוא בעל מיומנות גבוהה בטיפול, אך ישנן גם שינניות עם הרבה נסיון ומיומנות גבוהה שיכולות לבצע את הטיפול הנ"ל, תחת פיקוח והדרכת רופא החניכיים.

שלום! גילו לי מחלת חניכיים. אז ככה התחלתי את הטיפול כמעט לפני שנה, אמנם אני פעם בחודש בטיפול אבל אני פשוט מרגישה שהטיפול לא נגמר ולא רק שהוא לא נגמר, עדיין יש לי כאבים והרופא אמר לי שעדיין כל מה שהוא עשה רק מקום אחד מתוך ארבעה, נרפא (כיון שהוא הסביר לי שהמחלה הזו תוקפת את 4 מקומות בחניכיים). לקחתי כבר פעמיים אנטיביוטיקה, עשיתי צילומי שיניים, בדיקות דם ועכשיו הרופא אומר לי שאני צריכה לקחת ויטמינים שיכול להיות שבגלל חוסר בויטמניים הבעיה לא נפתרת. נמאס לי כבר הטיפול הזה לא נגמר אני רציתי לשאול אם זה נורמאלי כל מה שאני עוברת כבר כמעט שנה ועדיין לא נרפא! אולי אני צריכה לעבור רופא? אשמח ממש להתיעצות אני כבר מיואשת!

שלום אלינור, לא ממש הבנתי מה נטיפול שאת עוברת. בכל מקרה, אני ממליץ בחום שאם את מרגישה לא בטוחה בנוגע לטיפול שאת עוברת, לכי לשמוע דעה נוספת מרופא חניכיים מומחה. רשימת המומחים באתר. בהצלחה.

שלום, לאחרונה אני סובלת מדימום כשאני מצחצחת שיניים. מה עליי לעשות?ֿ

דימום מהחניכיים לרוב הוא תוצאה של דלקת בחניכיים – הרקמה הורודה שסביב לשיניים. המלצתי היא שלמרות הדימום ואולי הרגישות, תמשיכי להבריש את שינייך בצורה טובה וקפדנית, במקביל שטיפת הפה עם תמיסת מי מלח (כפית מלח בכוס מים פושרים) או בתמיסות לשטיפת פה מסחריות למיניהן, גם כן עשויה לעזור. במקביל, כדאי מאד לתאם תור לטיפול של שיננית ובהתאם להמלצתה/ המלצת רופא שיניים מטפל, לשקול ייעוץ אצל מומחה במחלות חניכיים. בהצלחה.

מתי נדרשת לשם השתלת שתל עצם ממקור עצמי (במקום תחליפי עצם) והאם טיפול ב PRP יעיל

עצם ממקור עצמי, כלומר עצם שנלקחת מהמטופל עצמו, נחשבת לעצם באיכות הטובה ביותר. אולם, החסרונות המשמעותיים שבשימוש בעצם עצמית – צורך באתר ניתוחי נוסף וסיבוכים וקשיים משמעותיים למטופל הביאו לפיתוח תחליפי עצם ממגוון מקורות אחרים שנותנים פתרון טוב ויעיל למצבי חסר עצם, כך שניתן לומר שהיום אין מצבים שבהם לא ניתן להשתמש בתחליפים למיניהם. לגבי שימוש ב PRP  במקרים של עיבוי רכסים – בניית עצם, הדעות בספרות המקצועית חלוקות בדבר יעילות השיטה וכל רופא ואמונתו – גישתו

שלום. לאמא עשו השתלה לשני שיניים הקדמים. רציתי לקבל יעוץ ממכם על עבודה של הרופא שעשה לאמא שיניים,כי מה שהוא עשה ואמר זה לא אותו דבר עבודה לא אסטתיט,ולא נראה לי לפי מאמרים שקראתי שעשה את ההשתלה נכון.השאלה שלי איך אפשר לבדוק את השיניים המושתלים ולקבל יעוץ מקצוע מאגודה. מבקשת לענות לי בהקדם. תודה מראש אוקסנה.

אוקסנה שלום, אפשר להגיע להתייעצות לכל אחד מהרופאים המומחים שמצויים ברשימה באתר.

לפני כשבוע וחצי התחילו לי כאבים בחניכיים ובלסת. רופא שיניים אמר לי להשתמש בקורסודיל 10 ימים, ולבוא אחרי שבוע לניקוי אבנית. אחרי ארבעה ימים בשימוש של קורסודיל הכאבים מעט נרגעו אבל לא בצורה משמעותית. האם צריך לחזור לבדיקה לרופא השיניים או להמשיך עם התמיסה עד לתום עשרת הימים? תודה

ליאת שלום, בהחלט יש לחזור לבדיקה אצל הרופא. התזמון המדוייק פחות חשוב.

לבני בן 6+ וגדלו לו 2 שיניים קבועות כאשר השורשים שלהם חשופים וכמעט ללא חניכיים. אני רוצה שמומחה לילדים יראה אותו ואשמח לקבל המלצות על מישהו מתאים. אנו גרים באיזור נתניה. תודה ורד.

ורד שלום, באתר תוכלי למצוא את רשימת מומחי החניכיים גם בחלוקה לפי ערים, יש מספר כאלה באזור מגורייך, לכו להיבדק!.

מה לעשות עם כאבים בחניכיים.

יכולות להיות סיבות רבות לכאבים בחניכיים וכמובן שיש ללכת להיבדק אצל רופא השיניים המשפחתי או עדיף אצל מומחה החניכיים. אבל כטיפול מיידי ביתי, ראשית חשוב שלא להימנע מהקפדה יתרה על היגיינת הפה, למרות שרגיש, כואב ואולי אף מדמם, יש להבריש את השיניים היטב. ניתן לעשות שטיפות פה עם מי פה על בסיס כלורהקסידין, ניתן לרכוש את התמיסה בבתי המרקחת אצל הרוקח. התמיסה מכילה חומר אנטי דלקתי ועשויה להקל על רמת הדלקת. לא להשתמש בשטיפה הזאת יוצר משבוע אלא אם רופא המליץ אחרת. לחילופין לעשות שטיפות פה עם מי מלח – חצי כפית מלח בישול בכוס מי ברז, לפחות פעמיים ביום.וכאמור, ללכת להיבדק!.

מה לעשות עם כאבים בחניכיים.

ורד שלום, באתר תוכלי למצוא את רשימת מומחי החניכיים גם בחלוקה לפי ערים, יש מספר כאלה באזור מגורייך, לכו להיבדק!.

שלום, בהמלצת שיננית אני עושה שטיפות פה עם נוזל שטיפה עם כלורהקסידין. האם ניתן להשתמש בחומר בשימוש קבוע יומיומי? תודה.

השימוש בתמיסות המכילות כלורהקסידין מומלץ למשכי זמן קצרים של עד שבועיים, בעיקר לאחר ניתוחים בחלל הפה או לאחר דלקת חריפה. עקב תופעות לוואי שונות לא מומלץ להשתמש יותר מחודש.

שלום, אני סובלת ממחלת חניכיים שפגעה כבר בשיניים, חייבת טיפול רציני. מחפשת מומחה לחניכיים במקום מגורי בצפון הארץ. אנא המלצתכם.

קטי שלום, באתר תוכלי למצוא את רשימת מומחי החניכיים גם בחלוקה לפי ערים, יש מספר כאלה באזור מגורייך, לכו להיבדק!.

האם מותר לעשות ניקוי שיניים לפני הקצעת שורשים.

אין מניעה לכך. ניקוי שיניים כללי נועד בעיקר להסרת אבנית ממשטחי השן העל חניכיים, בעוד הקצעת השורשים מטפלת באזורי השן התת חניכיים. בכל מקרה יש לקבל המלצה לכך מהפריודונט המטפל, הדבר על פי שיקול דעתו.

שלום רב. ברצוני לדעת האם רופא שמבצע השתלות שיניים אכן יש לו רשיון לעסוק בכך. האם ישנה רשימה שמית של רופאים שהם בעלי אישור לבצע השתלות שיניים.

ההסבר מעט ארוך..לפי הגדרות משרד הבריאות כל רופא שיניים רשאי לעסוק בכל תחומי רפואת השיניים, ולכן לכל רופא מותר גם לבצע השתלות שיניים. ברפואת שיניים (בדומה לרפואה כללית), ישנן התמחויות, כלומר התמחות של רופא השיניים הכללי בתחום מסויים. ישנן שתי התמחויות שבמסגרתן עובר הרופא לימוד והכשרה תאורטית ומעשית נרחבת ויסודית ובסיום ההכשרה עומד בבחינות אובייקטיביות מטעם משרד הבריאות, ואלו התמחויות בפריודונטיה – רפואת חניכיים, וכירורגיה של פה ולסת. כלומר רופא שיניים שהוא מוגדר מומחה בתחומים הללו עבר הכשרה מאד אינטנסיבית ועמד בבחינות גם בתחום של השתלות שיניים, ולכן למרות שהוא לא נקרא מומחה ב״השתלות שיניים״, בפועל הוא כן..רוב רופאי השיניים הכלליים לא עוברים התמחות (נמשכת כ 4 שנים..) אלא עוברים קורסים כאלה ואחרים מטעם חברות מסחריות שנמשכים בין מספר ימים למספר שבועות..כמובן שיש רבים מבין רופאי השיניים הכלליים שהם מוכשרים ובעלי מקצוע טובים, אבל אם השאלה היא מי רופא השיניים שהכי מיומן ומלומד בענייני השתלות שיניים, אז אין ספק שהמומחה בפריודונטיה ובכירורגיית פה ולסת, הם המיומנים והמלומדים ביותר. מקווה שעזרתי בתשובתי.

נבדקתי אצל פריודונט. בדיקה שנ תית שגרתית.הוא המליץ על הקצאות שיניים ,אצלו במרפאה. האם אוכל לפנות לטיפול במרפאה אחרת? והאם לאחר ההקצאה (במקום אחר) הוא אמור לבדוק שוב? האם בדיקה חוזרת כרוכה בתשלום נוסף? האם שיננית רגילה יכולה לשעות הקצאות? איפה ניתן לראות מחירים מומלצים, כגון: הקצאה, ניקוי וכו'

שלום רב. לשאלותייך, א. את בהחלט יכולה לפנות לטיפול אצל פריודונט אחר..לגיטימי לבקש מהרופא שבדק מכתב שבו מפורטים ממצאיו והמלצותיו ובהחלט ניתן לקבל דעה נוספת או לקבל טיפול בכל מרפאה שתרצי. ב. כמובן שאם עברת טיפול במרפאה אחרת, מן הסתם את המעקב והערכת תוצאות הטיפול יבצע הרופא באותה מרפאה..לא נשמע הגיוני להיבדק ע"י רופא אחד, לטפל אצל שני ואח"כ לחזור לראשון לביקורת..ג. אנו מאמינים שהקצעת שורשים צריכה להתבצע ע"י רופא מומחה לטיפול בחניכיים, אבל כל מקרה לגופו. ד. לא קיים "מחיר מומלץ" לטיפולי שיניים או חניכיים. לכל מרפאה עשויה להיות מדיניות תמחור שונה, וכחלק מהתרשמותך ממרפאה, ראוי לשקלל את עלויות הטיפול במכלול השיקולים לבחירת מקום הטיפול. בהצלחה.

שלום,לפי שנה עשיתי 2 השתלות שיניים בלסית התחתונה. ההשתלות נכשלו. אחרי חודש הרופא הציע לבצע את ההשתלה מחדש,אבל בגלל שהייתה דלקת סביב לשתלים נגרמה מחלת נוירופתיה. אני עד עכשיו בטיפול אצל רופא נוירולוג ולא ממשכה לטיפול שיניים. שאלה: איזה בדיקה אני צריכה בשביל להוכיח שהנוירופתיה נגרמה לי בגלל כישלון השתלות שיניים. תודה וברכה. שרה..

שרה שלום, אנחנו לא פורום משפטי אלא רפואי אבל אני חושב שאת צריכה לבקש מהנוירולוג שמטפל בך מכתב מה הוא מעריך סיבת הבעייה הנוירולוגית או לחילופין להתייעץ מומחה בפריודונטיה או בכירורגית פה ולסת בעניין. בהצלחה.

Click here to learn more

חיים שלום. להבנתי אין השאלה קשורה לבעיית חניכיים וקשה לענות על השאלה ללא בדיקה…

 

שאלו שאלה באמצעות הפייסבוק: