נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים יכולה להיגרם מסיבות שונות ולא בהכרח רק ממחלה. היא מתרחשת בפיהם של רבים.
התופעה והתוצאה השכיחה ביותר של הנסיגה היא רגישות יתר של השיניים לחום ולקור ולמגע מכל סוג שהוא בכל אמצעי שהוא בשורש החשוף.
חלק ניכר מבין מי שלוקים בתופעה חוששים כי נסיגת החניכיים ואבדן הדרגתי של רקמתם בשן אחת או בשיניים אחדות היא אות וסימן לקיומה של מחלה העולה לגרום לאבדן כל השיניים.

סיבות לתופעה של נסיגת חניכיים

הנסיגה יכולה להתרחש כתוצאה מסיבות שונות ובהן: צחצוח שיניים במברשת קשה ובעצמה חזקה, טיפול אורתודונטי הגורם לתזוזת השיניים, גירוי החניכיים על ידי חפץ כל שהוא,  נסיגה כתוצאה מפירסינג בשפה, מערכת שיניים תותבות שהותאמה באופן הלוחץ על החניכיים וכמו כן צוברת רובד חיידקי שמגרה את החניכיים, מנשך לקוי של השיניים הלוחצות על החניכיים, מגע של חומר כימי עם החניכיים עלול לגרום לכיבים ולעורר נסיגה של החניכיים, אבנית, שחזורים דנטליים כגון סתימות וכתרים העלולים לגרות את החניכים ולהביא לנסיגתן, חניכיים דקות, עישון.

תופעות לוואי של נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים גורמת לפגם אסתטי במיוחד כאשר היא נגרמת באזור היותר חשוף של השיניים הקדמיות. הדבר בא לידי ביטוי בדיבור, בחיוך ואף באכילה.
הנסיגה גורמת לשיניים להיראות ארוכות יותר, מתאר החניכיים נראה בלתי סימטרי ועל פי רוב שורש השן הנחשף נראה כהה יותר ויוצר ניגוד בולט בינו לבין צבע כותרת השן.
תופעות לוואי נוספות הן: דימום המחמיר את התופעה, סכנה להיווצרות עששת שורשים לאחר חשיפתם ועוד.
בנוסף הנסיגה מחייבת עמידה על המשמר וזהירות יתרה כדי לא לגעת במקום החשוף ולגרום כאב.

טיפול אפשרי בתופעת הנסיגה

נסיגת החניכיים יוצרת מצב שלא ניתן להשיבו לקדמותו באופן טבעי לכן כל טיפול בו כרוך בשחזור החניכיים שנסוגו.
יש מקרים שבהם הדבר כרוך בטיפול מסובך. לא תמיד ניתן לבצעו.
על מנת להגביר את הסיכוי להצלחת הטיפול חשוב ביותר לאבחן את הנסיגה בשלב מוקדם, כדי שאפשר יהיה לעצור את התקדמות הנסיגה ובתוך כך לייתר את הצורך בטיפול מורכב ומסובך.
חשוב לפנות אל מומחה בתחום החניכיים לבדיקת הסיבה או הסיבות לנסיגתן ולקביעת תכנית טיפולית שיינתן בה מענה אפקטיבי.
חשוב גם להקפיד על שימוש יומיומי בתכשירים המקהים את עצמת הרגישות בשיניים. עצירת ההתקדמות של הנסיגה ניתנת לביצוע על יד חיתוך הרקמה המושכת את החניכיים.
מדובר בפרוצדורה פשוטה למדיי. מקרים מורכבים וקשים יותר מחייבים ניתוח כירורגי.

תוצאות הטיפול

חלק ניכר מהצלחת הטיפול היא הסבר למטופל כיצד לצחצח נכון את שיניו ובאיזו מברשת להשתמש; לחדול מעישון- במידה שהוא מעשן; להימנע מגירוי וגירוד החניכיים; הקפדה על היגיינה אוראלית; טיפול אורתודונטי נקודתי בשיניים קדמיות המפריעות לסגירת שיניים תקינה הגורמת טראומה לחניכיים.
בשורה התחתונה: סיכויי ההצלחה של טיפול בתופעה של נסיגת חניכיים כרוכה באבחון ובאיתור מוקדם שלה.