מחלות חניכיים

מחלות חניכיים הן מחלות שלעיתים מקובל לשייך אותם למי שלא מקפיד על צחצוח יום יומי של השיניים או לאנשים מבוגרים במיוחד שלא הקפידו על צחצוח השיניים שלהם בילדות, אך האמת הלא מאוד מעודדת היא כי מחלות החניכיים נפוצות הרבה יותר מכפי שניתן לשער בתחילה.
מסיבה זו, בשנים האחרונות קפץ מספר המומחים למחלות חניכיים (פריודונטיה) בשיעור ניכר בארץ ובעולם.

מחקרים שונים שנעשו בארה"ב הראו כי לאחד מכל שני מבוגרים מעל גיל 30 יש מחלות חניכיים בדרגת חומרה כזו או אחרת, וכאשר מדובר על אנשים מבוגרים מעל גיל 65, מדובר כבר על 70%.

איזה ידע נדרש על מנת להעניק טיפול עבור מחלות חניכיים נפוצות?

לא כל רופא שיניים יכול להיות מומחה טיפולי חניכיים, עליו קודם כל לעבור הכשרה מתאימה בבית חולים או מוסד רפואי אחר אשר מוסמך להעניק לו את תעודת ההסמכה.
מעבר לכך, עליו לעבור מבחנים מתאימים בארץ או בחו"ל על מנת שיוכל לטפל בחולים או להצטרף לאיגוד הישראלי לפריודונטיה

מחלות חניכיים נפוצות

ישנן שלוש מחלות חניכיים עיקריות :

דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס)זוהי מחלה נפוצה ביותר אצל 90% מן האוכלוסייה המתבטאת בחניכיים אדומות ונפוחות.
באמצעות צחצוח נכון ושמירה על הגיינה נכונה, ניתן להחזיר את המצב לקדמותו ללא טיפולי חניכיים מיוחדים. מסיבה זו, לא מדובר במחלה כרונית, אלא אם כן היא נמשכת לאורך זמן וחלה החמרה במצבה.

מחלת חניכיים (פריודונטיטיס)  – מדובר בדלקת כרונית שמקורה בחיידקי פלאק אגרסיבים. מכיוון שהעצמות התומכות בשיניים נספגות, נוצרים כיסים אשר עלולים לגרום לאובדן השן.

ישנן שתי צורות עיקריות של מחלה זו : צורה אחת אגרסיבית פחות המופיעה לפני גיל 30 על רקע גנטי.
הצורה השנייה אגרסיבית פחות, מופיעה מעל גיל 30 בדרך, אך לא פחות מסוכנת בטווח הארוך.

נסיגת חניכיים – נסיגת חניכיים מתרחשת כאשר מתאר השיניים חושף את השורש, אך לא בהכרח בליווי של ספיגת העצם התומכת. מעבר לרגישות לחום וקור, נסיגת חניכיים יכולה לגרום לעששת ואובדן של השן בעתיד.
במקרים רבים הטיפול בנסיגת חניכיים דורש התערבות כירורגית.

באילו מקרים רצוי להתחיל טיפול אצל מומחה טיפולי חניכיים?

ישנם לא מעט סימנים מקדימים אשר יכולים להתריע על כך שיש לפנות אל מומחה חניכיים :
בין היתר כאבים בפה אשר לא חולפים, דימום של החניכיים במהלך צחצוח או אכילת מזון קשה, נפיחות ורגישות של החניכיים, רווחים שנוצרו בין השיניים, התארכות של השיניים או נסיגת חניכיים, ריח רע מן הפה שהמקור שלו אינו מחלל הבטן ושינויים בסגירת השיניים.

אם מתגלה אחד או יותר מן הסימנים האלו, מומלץ להזמין ביקור אצל מומחה לרפואת חניכיים בהקדם האפשרי על מנת שיוכל להעניק לחולה את הטיפול הרצוי ולבדוק מאילו מחלות חניכיים סובל המטופל אם בכלל.