מדוע צריך מומחה לרפואת חניכיים?

בעשורים האחרונים עולה המודעות בקרב הציבור הרחב בנוגע לכל הקשור לטיפולי חניכיים מקצועיים.
בניגוד לטיפולים רגילים בשיניים, טיפולי חניכיים מקצועיים חייבים להתבצע על ידי מומחה לרפואת חניכיים.

במסגרת התמחות ברפואת חניכיים ("פריודונטיה" בשפה המקצועית) המתמחה רוכש ידע לא רק בתחומי הרפואה עצמם, אלא גם בתחומי דעת נוספים כגון אימונולוגיה (כיצד פועלת מערכת החיסון של הגוף) וגנטיקה.
מעבר לכך, חלק מהרופאים שעברו את ההכשרה המתאימה, עוסקים בעצמם במחקרים ופיתוח של שיטות חדשות למניעת מחלות חניכיים ותחזוקה שלהן.

באילו בעיות ומחלות יכול לטפל מומחה לרפואת חניכיים?

מומחה חניכיים יכול לטפל במגוון גדול ביותר של מחלות. חשוב להבין כי מחלות חניכיים הן לעיתים קרובות נפוצות הרבה יותר ממה שאנחנו סוברים ומהוות את הגורם העיקרי לאיבוד של שיניים אצל בוגרים מעל גיל ארבעים.
מעבר לדלקת החניכיים אשר רובינו שמענו עליה לפחות פעם אחת וקיימת אצל 90% מן האוכלוסייה בצורה כזו או אחרת, קיימות גם מחלות נוספות כגון פריודונטיטיס שהיא דלקת חניכיים כרונית שעשוי להיות לה גם בסיס גנטי.
עוד חשוב לדעת כי מחלת חניכיים יכולה להעיד על סיכון מוגבר למחלות אחרות כגון התקפי לב וסוכרת, ולכן אין להקל בהן ראש כלל וכלל.

 כמו כן, ישנן דלקות רבות הקשורות דווקא לשתלים הפופולאריים כל כך ומתפתחות סביבן עקב היגיינה לקויה ואי הקפדה על ניקוי השתלים עצמם.
למעשה, דלקות הנוצרות סביב השתלים עלולות להתקדם במהירות רבה יותר מאשר דלקות סביב שיניים בריאות.
החדשות הטובות הן שכל עוד הדלקת לא הגיעה לעצם התומכת עצמה, אלא רק לשתל, הנזק הוא הפיך.
מומחה לרפואת חניכיים בהחלט יכול לסייע בפיתרון הבעיה עוד לפני שהיא הופכת לכרונית.

בניית עצם וטיפולים אסתטיים

תחום התמחות נוסף של מומחה לרפואת חניכיים הוא ניתוחי חניכיים למטרות קוסמטיות.
למשל, שורשי שיניים שנחשפו עקב טיפולים קודמים או נסיגת חניכיים, יכולים לעבור כיסוי במהלך טיפול חניכיים. באופן דומה, ניתן למלא רווחים או פגמים אסתטיים אחרים שהמקור שלהם הוא בעקירת שן.

 כמו גם, המומחים מבצעים גם השתלות ובנייה של עצם סביב שיניים המיועדות לשחזור על ידי רופאי השיניים הקבועים של המטופל.
במקרים מסוימים יש גם צורך לשחזר את הרקמה שמסביב לשתל אשר תתפקד כמעין תחליף לחניכיים עבור השן החדשה.

כיצד אוכל לדעת מיהו באמת מומחה לרופאת חניכיים?

מומחה לרפואת חניכיים הוא רופא שיניים אשר עבר השלמה מיוחדת במוסד לימודי או בית חולים אשר הוכשר במיוחד בהתמחות במקצוע במשך תקופה של ארבע שנים לפחות.
בנוסף לכך, עליו לעמוד בהצלחה בבחינות הממשלתיות של משרד הבריאות. עם זאת, ישנם גם רופאים החברים באיגוד הישראלי ומוגדרים עדיין כמתמחים.

בכל אופן, הציבור הרחב יכול למצוא את רשימת הרופאים המומחים המלאה באתר הארגון לפי חלוקה גיאוגרפית לאזורים שונים בארץ. באתר ניתן למצוא גם את התקנון לפיו מחויבים המומחים לעבוד.