מיהו מומחה חניכיים?

מומחה חניכיים הוא רופא שיניים אשר בנוסף לתואר דוקטור ברפואת שיניים, עבר התמחות נוספות ברפואת חניכיים באוניברסיטה או מוסד רפואי במהלך ארבע שנים לכל הפחות.
המונח המקצועי המתאר התמחות זו נקרא פריודונטיה והמומחה עצמו נקרא לעיתים פריודונט (ומכאן גם שמו של האיגוד המקצועי למומחי חניכיים – " האיגוד הישראלי לפריודונטיה ואוסאואינטגרציה").

כמו כן, על מנת שמשרד הבריאות הישראלי יכיר בהתמחות באופן רשמי (גם אם נעשתה בארץ), על המומחה  לעבור את הבחינות הממשלתיות בהצלחה.

אילו טיפולים יכולים להתבצע על ידי מומחה לרפואת חניכיים?

מגוון הטיפולים והמחלות הדורשים את התערבותו של מומחה לחניכיים הוא רב ביותר : החל מטיפולים כירורגים וניתוחים, דרך השתלות עצם מסביב לשיניים ובניית עצם, ועד להשתלת שתלים דנטאליים וטיפול בדלקות העלולות להיווצר סביבם.

מומחה חניכיים יכול גם לתקן פגמים אסתטיים כגון כיסוי שורשי שיניים שנחשפו או מילוי של חללים שנוצרו עקב עקירת שן אשר לא בוצעה בצורה אסתטית.

בקרב הציבור הרחב לא קיימת תמיד ההפרדה בין רופא שיניים שאינו מומחה לחניכיים לבין מומחה טיפולי חניכיים , אך מכיוון שמחלות חניכיים הן הסיבה המרכזית לאובדן חניכיים מעל גיל 40, חשוב מאוד לבצע את ההפרדה הזו ולעבור טיפולי חניכיים רק אצל מי שעבר הכשרה מתאימה (מעבר לכך, במחקרים מדעיים שונים נמצא קשר בין התפתחות מחלות חניכיים ובין הופעה של מחלות מסכנות חיים כגון סוכרת או שבץ מוחי) .

מתי כדאי לבקר אצל מומחה חניכיים בנוסף או במקום הרופא הרגיל?

כל הופעה של דימום מן החניכיים או נפיחות יוצאים מגדר הרגיל, צריכים להדליק נורה אדומה ויש לגשת אל מומחה חניכיים אשר יבדוק את הבעיה.

גם מי שרופא השיניים שלו המליץ לו לעבור טיפול שיקומי או השתלה דנטאלית בהיקף גדול, רצוי שיקבל חוות דעת שנייה.
בנוסף לכך, לעיתים ניתן להציל שיניים גם אם רופא השיניים הקבוע של המטופל החליט לעקור אותן.
הדבר נכון במיוחד בניתוחים המקיפים את כל חלל הפה : מי שאינו שומר על היגיינת פה קפדנית מאוד או לא עבר טיפול יסודי אצל שיננית, עלול לגלות כי הניתוח לא שיפר את מצבו ואף נדרשת תקופת החלמה ארוכה של עד חודש וחצי על מנת להתאושש ממנו.

כמו כן, וכפי שנכתב קודם לכן : יש לשים לב להופעה של דלקת מקומית מסביב לשתלים ישנים יחסית.

לפי אילו פרמטרים קובע האיגוד מיהו מומחה חניכיים היכול להיות חבר בו?

מומחה חניכיים מטעם האיגוד הינו חבר בעל תואר מומחה בפריודונטיה מטעם משרד הבריאות הישראלי שהוא גם חבר בהסתדרות לרפואת שיניים בישראל (הר"ש).
המומחה הופך להיות לחבר מלא באיגוד לאחר שבקשתו להתקבל כחבר אושרה. חברים שאינם מומחים יכולים עדיין להתקבל על תקן חבר נספח או חבר מתמחה

בכל אופן, ניתן לראות את רשימת המומחים החברים באיגוד בדף רשימת המומחים שבאתר.