קשר בין מחלת חניכיים למחלות לב וסכרת

קשר בין מחלת חניכיים למחלות קרדיו-ואסקולריות

המחקר המדעי הראה כי קיום מחלת חניכיים מעלה את הסיכון לפתח מחלה קרדיו-ואסקולרית (מחלות לב וכלי דם או אוטם שריר הלב ושבץ מוחי).
שני המצבים, מחלת חניכיים והמחלות הקרדיו-ואסקולריות, הם מחלות דלקתיות כרוניות, כך שהחוקרים מאמינים כי דלקת היא אחראית למנגנון המשותף של שתי מחלות אלו.

מחלת חניכיים לא מטופלת יכולה להעלות את המצב הדלקתי של הגוף כולו, ודלקת זו יכולה להעלות את הסיכון להתפתחות מצבי בריאות יותר חמורים, כולל מחלות קרדיו-ואסקולריות.
תוצאות מחקרים אלו אינן סופיות, ודרושה תמיכה מחקרית נוספת על מנת להבין את הקשר בין שני המצבים הללו.

קשר בין מחלת חניכיים וסכרת

המחקר הרפואי הראה כי יתכן ויש קשר בין מחלת חניכיים ומחלת הסכרת. אנשים עם סכרת נוטים לפתח יותר דלקות חניכיים, יתכן בגלל העובדה כי חולי סכרת נוטים יותר לזיהומים חיידקיים.
למעשה, מחלת חניכים נחשבת היום כסיבוך של מחלת הסכרת. באופן מעניין, הקשר בין המחלות הוא דו-כיווני : כפי שסכרת מעלה את הסיכון למחלת חניכיים, המחקר הראה כי טיפול יעיל במחלת החניכיים מוריד את רמות הסוכר בדם של חולי סכרת.בנוסף, מחלת חניכיים לא מטופלת בחולי סכרת יכולה לתרום לתקופות ארוכות בהן יש עליה לא מבוקרת ברמת הסוכר בדם – ןבכך לגרום לעליה בסיכון לסיכובים הקשורים למחלת סכרת לא מאוזנת.

קשר בין עישון למחלת חניכיים

עישון סיגריות (וגם סיגרים ונרגילות) קשור למחלות מסכנות חיים כמו סרטן, מחלות ריאה, ומחלות לב, כמו להרבה סיבוכים בריאותיים נוספים. מעשנים, במיוחד מעל 10 סיגריות ליום, נמצאים גם בסיכון למחלת חניכיים.
מחקרים הראו כי עישון הוא אחד המגורמים המרכזיים והתפתחות והתקדמות מחלת חניכיים, וגם לחוסר הצלחה של הטיפול במחלה זו.
בנוסף מעשנים נמצאים בסיכון גבוה בהרבה מלא-מעשנים לכשלון של שתלים דנטאליים ולהתפתחות דלקת סביב שתלים – מחלת הפריאימפלנטיטיס.

nosmokingsign