דלקת חניכיים סביב שתלים

דלקת השתלים הדנטאליים – פריאימפלנטיטיס

מחקרים ארוכי טווח על השתלים הדנטאליים הצביעו על קיומה של מחלה חדשה – דלקת השתלים הדנטאליים, או פריאימפלנטיטיס.
מחלה זו מתחילה להתבטא לאחר מספר שנים של התקנת השתלים.
בין מחלה זו ומחלת החניכיים הפוגעת בשיניים יש קווי דמיון רבים. בדומה למחלת החניכיים , דלקת סביב שתלים נובעת מהצטברות של חיידקים על פני השתלים בסמוך לקו החניכיים.
הצטברות החיידקים מעוררת תגובה דלקתית, המתבטאת בעיקר באודם של החניכיים, מעט נפיחות, ודימום בזמן צחצוח .
כל עוד הדלקת לא פגעה בעצם התומכת בשתלים- הדלקת הזו הפיכה, ועם סילוק החיידקים הדבוקים לשתל – הדלקת נעלמת כלא הייתה.
אבל ללא טיפול, הדלקת עלולה לפגוע בעצם התומכת את השתל, ולגרום למחלה דמוית מחלת חניכיים, עם אובדן התמיכה של העצם סביב השתלים. כאשר נוצרים כבר נגעים כאלו – הם אינם הפיכים.

aroundimplants

מה שונה בין מחלת חניכיים לפריאימפלנטיטיס?

עד כאן נראה כי מחלת השתלים דומה למחלת חניכיים. מנגנון האטימה של החניכיים סביב שיניים טבעיות מוצלח בהרבה מזה שנוצר באופן מלאכותי סביב השתלים.
לכן, הדלקת הנוצרת סביב שתלים נוטה להתקדם במהירות הרבה יותר גדולה מאשר דלקת חניכיים.
תאי הדלקת במחלת חניכיים נמצאים תמיד במרחק מסוים מהעצם התומכת בשן, בעוד בשתלים, תאי הדלקת מגיעים ישר למגע ישיר עם העצם ובמהירות רבה. כל זה אומר כי דלקת הנוצרת סביב שתלים , ללא טיפול מהיר ומתאים – מתקדמת מהר ועלולה לפגוע באחיזת השתל תוך זמן קצר.

מי בסיכון לפתח פריאימפלנטיטיס?

מחקרים מצאו כי דלקת השתלים נפוצה יותר באנשים מעשנים, ותלויה גם בכמות העישון.
ככל שמעשנים יותר – הסכנה גדלה. בנוסף, אנשים עם היסטוריה של מחלת חניכיים בהחלט חשופים יותר להתפרצות של דלקת סביב שתלים דנטאליים מאשר אנשים ללא היסטוריה כזו.

איך מטפלים במחלה?

הידע הקיים היום על הטיפול במחלה מוגבל. הטיפול הראשוני כולל מניעה על ידי הגיינת הפה – ניקוי עצמי ומקצועי.
עם התגלותה של דלקת סביב שתלים – הטיפול כולל דבר ראשון סילוק החיידקים וסילוק הדלקת, תוך שילוב של טיפול לא-כירורגי, טיפול תרופתי אנטיביוטי, ובמקרים קשים יותר על ידי ניתוח לסילוק הדלקת.
הנגעים הללו קשים לטיפול, יש קושי רב בסילוק החיידקים שנדבקו אל פני שטח השתלים, והיכולת להחזיר את העצם שאבדה לקדמותה – מוגבלת ביותר.

איך מונעים?

דבר ראשון – אם הותקנו שתלים בפיכם – דאגו לשמור על ניקיונם כל יום, והקפידו ללכת לניקוי שיניים ושתלים מקצועי אחת לתקופה של 3-6 חודשים.
אם כבר נוצרה דלקת – יש לפנות למומחה לרפואת חניכיים (פריודונט) לקבלת הטיפול המתאים ומעקב. מחלה זו נחקרת כיום ברחבי העולם באופן נמרץ, ויש לצפות לחידושים בתחום הטיפול בה כבר בשנים הקרובות, במיוחד לפיתוח טיפולים תרופתיים– מקומיים מתאימים.