ידנית או חשמלית, זאת השאלה…

 
 

רובן המוחלט של מחלות חלל הפה נובע מהסרה בלתי יעילה של פלאק, פעולת מניעה הנמצאת כולה בידי מטופלנו (תרתי משמע…). ובכל זאת, הם אינם מרימים את הכפפה. מה תפקידנו והאם אנחנו עושים מספיק כדי לעזור להם?

 
 

כרופאים עלינו לדאוג לכך שהמטלה היומיומית הזו של צחצוח שיניים, שלעיתים קרובות מבוצעת כלאחר יד, תתבצע בדרך הטובה ביותר. כיום ישנן יותר ויותר עדויות מחקריות לכך שמברשת חשמלית יעילה יותר בהסרת פלאק מאשר מברשת ידנית, אך עם זאת, חלקנו עדיין לא ממליצים על כך בלב שלם למטופלים. לפניכם חמש סיבות טובות להפוך את המברשת החשמלית לבחירה מס' 1.
 
 

סיבה 1: המחקרים מחזקים את העדויות הקודמות…

 

ביוני 2014 קבע ה-Cochran Collaboration  בפעם השלישית, כי כל המחקרים המבוקרים הוכיחו שמברשת חשמלית יעילה יותר בהסרת פלאק, בהורדת מדדי הג'ינג'יביטיס ואינה גורמת לנסיגת חניכיים או שחיקה בהשוואה למברשת שיניים ידנית. 
 

סיבה 2: פי 80 תנועות- מתבטא בירידה במדדי דלקת!

 

הפלאק דבוק לשיניים בקשרים קו- ואלנטיים חזקים מאוד ועל מנת להסיר אותו נדרשים הפעלה של כוחות גזירה העובדים בכיוונים שונים. כוחות הגזירה הידניים הם מוגבלים, פחות מדויקים וקצב ההברשה עומד על 600 תנועות בדקה בלבד. מברשת חשמלית לעומת זאת, מבצעת 48,000 תנועות בדקה ומגוון הכיוונים שלה הרבה יותר רחב מזה שיד אנושית יכולה להפיק. כתוצאה, כמות הפלאק שמוסרת ע"י שימוש בטכנולוגיה כזו היא גדולה משמעותית בהשוואה להסרת פלאק במברשת ידנית. למעשה מדובר על 100% יותר הסרת פלאק, וכפועל יוצא ירידה במדדי דלקת החניכיים שנובעת מהפלאק המצטבר בגבול החניכיים והשן. 
 

סיבה 3: פחות לחץ לשן ולרופא הממליץ…

 

הדאגה העיקרית שלנו כאנשי מקצוע היא היווצרות רצסיות או שחיקה כתוצאה משימוש במברשת חשמלית. ובכן, מסתבר שהדאגה הזו איננה מבוססת מדעית. שימוש במברשות חשמליות – בעיקר באלו שמצוידות במד לחץ, אינו מחמיר או יוצר רצסיות ובמקרים מסוימים אף עוזר למתרפא לצחצח את שיניו בעוצמה מבוקרת. 
 

סיבה 4: יותר זמן= יותר איכות

 
 

הוכח כי זמן הצחצוח במברשת חשמלית נוטה להיות ארוך יותר מאשר זמן הצחצוח במברשת ידנית, והזמן כידוע משחק תפקיד משמעותי באיכות הצחצוח. 
 

סיבה 5: בטווח הארוך – מברשת זולה עולה למטופל יותר.

 
לכאורה, החיסרון המיידי של מברשת חשמלית הוא מחירה הגבוה יחסית לעומת מברשת ידנית. אולם, אם משקללים את החיסכון המושג בזכות מניעה של טיפולים דנטליים לטווח ארוך, יתכן שגם חסרון זה מתגמד ואולי אף נעלם, לעומת היתרונות שצחצוח מסוג זה מציע למתרפאים שלנו. 
 

לסיכום, בפעם הבאה שמטופל מתייעץ אתך לגבי סוג המברשת הנכון עבורו, כדאי להפסיק להתלבט ולספק המלצה שעולה בקנה אחד עם המחקרים המובילים בתחום.

Powered versus manual toothbrushing for oral health

1.Munirah Yaacob1,Helen V Worthington2,*,Scott A Deacon3, Chris Deery4, A Damien Walmsley5, Peter G Robinson6, Anne-Marie Glenny2Editorial Group: Cochrane Oral Health Group
Published Online: 17 JUN 2014

2.Van der Weijden, F., Slot, G.E. (2015) Efficacy of homecare regimes for mechanical plaque removal in managing gingivitis – a meta-review.
J Clin Periodontol (in press)