טיפולי חניכיים

כיום יותר ויותר אנשים כבר מכירים את החשיבות שבשמירה על חניכיים בריאות על מנת למנוע מחלות חניכיים בעתיד.
עם זאת, מכיוון שלמרבית האוכלוסייה יש דלקת חניכיים ברמה כזו או אחרת או מחלות חניכיים חמורות יותר, הרי שקיים יותר ויותר ביקוש לרופאי שיניים המתמחים בחניכיים (פריודונטיה) ומסוגלים להעניק טיפולי חניכיים שרופאי שיניים רגילים אינם מסוגלים להעניק.

טיפולי חניכיים נפוצים

להלן רשימה של טיפולי חניכיים אותם מבצעים המומחים לחניכיים :

השתלות שיניים וטיפול בדלקות מסביב לשתלים – מדובר למעשה על שתלים מלאכותיים המיועדים למי שאיבד חלק משיניו הטבעיות או את כולן ולא מעוניין להסתפק רק בשיניים תותבות.
השתלת השתלים הדנטאליים שעליהם מורכבת השן החדשה חייבת להתבצע על ידי רופא מנתח שהוא בדרך כלל מומחה חניכיים.
לאחר שההשתלה עברה בהצלחה, יכולת הלעיסה של השיניים החדשות מקבילה כמעט לחלוטין ליכולת הלעיסה של שיניים טבעיות.
כמו כן, אנשים רבים מעוניינים בהשתלות שיניים גם בשל סיבות קוסמטיות.

מעבר לכך, לעיתים קרובות נוצרות דלקות מסביב לאותם השתלים ובמיוחד אם לא שומרים על היגיינית פה תקינה.
גם כאן יכול המומחה לחניכיים להעניק טיפול חניכיים מתאים במידה ומתן אנטיביוטיקה רגילה כנגד החיידקים שהצטברו מסביב לשתל לא פתרה את הבעיה.

טיפולי חניכיים לאחר שכבר התפתחה מחלה – כאמור, מלבד דלקות חניכיים או דלקות מסביב לשתלים קיימות גם מחלות חניכיים נוספות כגון פריודונטיטיס.
במהלך הכשרתו, לומד מומחה החניכיים כיצד להתמודד עם מחלות אלו באמצעות חומרים שונים וטכניקות כירורגיות שונות אשר פותחו במיוחד למטרה זו.
במקרים מסוימים ניתן אף להציל שיניים שמיועדות לעקירה באמצעות טיפולי חניכיים שנועדו למטרה זו.

בניית עצם – לעיתים לא ניתן להתקין שתלים עקב עצמות שאינן מספיק צפופות לשם השתלת השתל.
במסגרת טיפול חניכיים כירורגי, ניתן לבנות את העצם במקום בו מיועדת להיות מושתלת השן החדשה, כך שגם מי שבעבר לא עמד בקריטריונים להשתלה, יכול ליהנות מאפשרות זו.

טיפולי אסתטיקה – טיפולי אסתטיקה נועדו בעיקר להשגת סימטריה בין החניכיים, השפתיים והשיניים ("חיוך של מיליון דולר"). לעיתים יש לניתוחים אלו גם השפעות בריאותיות.
למשל, מי שהחניכיים שלו עבות במיוחד מתקשה בדרך כלל להיפטר מחיידקים היושבים על גבי רובד חניכיים כזה.

כיצד אוכל לדעת שאני מקבל טיפולי חניכיים מהרופא המתאים ביותר?

רוב רובם של הרופאים המתמחים בחניכיים ומעניקים טיפולי חניכיים מקצועיים רשומים באתר של האיגוד הישראלי לפריודונטיה הנוסד עוד בשנות השבעים.
כל המומחים הרשומים באתר ומחולקים לפי מיקומים הגיאוגרפי, עברו לימודי השלמה של 4 שנים לפחות במוסד לימודים מוכר או בית חולים ועברו את הבחינות הממשלתיות בהצלחה.
באתר ניתן גם למצוא גם רשימה מפורטת של סימנים מקדימים לכך שיש לבקר אצל מומחה לחניכיים ולשלוח שאלות ישירות לנציגי המומחים.